Korzystanie z portalu iMemento

Kod przyjdzie do Ciebie pocztą, od razu podklejony od spodu specjalną taśmą obustronną. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne i gwarantuje długie lata mocowania. Zacznij od przetarcia miejsca, gdzie chcesz umieścić kod, najlepiej przetrzeć najpierw wodą, potem rozpuszczalnikiem i jeszcze raz wodą, tak aby powierzchnia była możliwie jak najczystsza. Następnie zdejmij z taśmy zabezpieczenie i ostrożnie przyłóż do powierzchni, do której chcesz przytwierdzić tabliczkę – pamiętaj, że po przyklejeniu nie będzie poprawek, zadbaj o to, aby tabliczka była dokładnie w tym miejscu, w którym chcesz. Na koniec dobrze dociśnij całą tabliczkę do nawierzchni i gotowe!

Aby stworzyć ładne wspomnienie możemy wybrać jedną z dwóch możliwości: wspomnienie pełne, lub wspomnienie z samymi multimediami.

- W przypadku decyzji na wspomnienie z samymi multimediami pozostaje nam tylko dobrać zdjęcia i filmy, które chcielibyśmy pokazać. Mogą one mieć sentymentalną wartość, ukazywać ważne momenty z życia bliskich, lub na przykład ukazywać zabawne sytuacje, tak aby odwiedzająca wspomnienie osoba mogła się dzięki nim uśmiechnąć.

- Jeśli zdecydujemy się na pełne wspomnienie to warto usiąść dłużej i zadać sobie pytanie co naszym zdaniem warto napisać o zmarłej osobie. Pamiętaj, że to Ty tworzysz to wspomnienie, i możesz w nim napisać co tylko zechcesz, ale warto zrobić to tak, aby odwiedzający również chętnie je przeczytali. Polecamy wybór jednej z dwóch dróg:

- Pierwsza polega na napisaniu kilku zdań o ukochanej osobie prosto z serca, napisz co dla Ciebie znaczyła, jaka była, kilka najciekawszych faktów o zmarłym, może ważna historia z jego życia i ulubiony cytat. Napisane w ten sposób wspomnienie jest zazwyczaj bardziej emocjonalne, ciepłe i odwiedzający zazwyczaj czytają całość.
- Druga możliwość polega na dokładniejszym opisaniu życia naszego zmarłego w formie swego rodzaju biografii. Polecamy tę metodę kiedy nasz zmarły krewny miał bardzo ciekawe życie, wybitne osiągnięcia lub był osobą rozpoznawalną. Zalecamy podzielić wtedy życie naszego krewnego na kilka kluczowych okresów, np.: młodość, studia, dorosłość, emerytura. W przypadku weteranów 2 wojny światowej te okresy mogą wyglądać tak: młodość, wojna, okres powojenny, starość. Po podzieleniu życia na takie kluczowe okresy przechodzimy do opisania ich po kolei uwzględniając najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas każdego z nich. Ułatwi nam to utrzymanie chronologii zdarzeń i przejrzystości całości wspomnienia. Na koniec warto dodać coś od siebie, kilka ciepłych słów, lub dobrych wspomnień z tą osobą.

Pamiętaj, że to tylko nasze sugestie i wskazówki, jednak jeśli masz wizję na własny oryginalny wpis, to nie krępuj się, zrób to po swojemu i ciesz się oryginalnym wspomnieniem.

Dokupienie wspomnienia do istniejącego kodu QR jest świetnym rozwiązaniem na wypadek gdy w tym samym miejscu pochowanych jest kilka osób, które chcemy uwiecznić, ale nie chcemy zamieszczać na nagrobku więcej niż jednego kodu.

- Aby to zrobić najpierw zaloguj się w naszym serwisie.
- Następnie przejdź do zakładki „Twoje wspomnienia”.
- Uiść opłatę, po czym zostaniesz przeniesiony do kreatora wspomnienia.
- W tym poradniku pominiemy uzupełnianie kreatora krok po kroku i przejdziemy od razu do zakończenia.
- Udało Ci się utworzyć wspomnienie więc wróć do swojego panelu użytkownika i kliknij zakładkę „Twoje kody QR”.
- Znajdź kod, który Cię interesuje i kliknij napis „Przejdź do edycji”.
- Ukaże Ci się panel ustawień kodu – interesuje Cię rubryka „Typ odnośnika”, gdzie po najechaniu na nią i kliknięciu wybierz z listy: „odnośnik do kilku twoich wspomnień”.
- Po tej zmianie ukaże Ci się lista wszystkich naszych wspomnień i wystarczy już tylko wybrać te, które chcesz aby ukazywały się po zeskanowaniu edytowanego kodu. Gotowe!

Jeśli otrzymałeś kod do naszego serwisu w formie prezentu to aby go aktywować wystarczy przejść na stronę główną naszego portalu, zejść niżej, aż znajdziesz przycisk „Wykorzystaj posiadany kod”, następnie kliknąć go.

- Na tym etapie musisz się zalogować na swoje konto. Jeśli go nie masz to musisz się zarejestrować klikając napis „Załóż nowe konto” lub po prostu wybrać logowanie przez swoje konta Google lub Facebook co pozwoli Ci zaoszczędzić czas na tworzenie konta od zera.
- Po zalogowaniu ukaże Ci się okno z wyborem pakietów, nie interesuje Cię ono – przechodzisz na sam dół i klikasz przycisk „Wykorzystaj posiadany kod”.
- Po kliknięciu ukaże Ci się okno, gdzie na początku musimy wpisać nasz kod w tym miejscu, następnie możemy zadecydować na jakim materiale chcemy wygrawerować kod i podać dane do wysyłki.

Gratulacje, udało Ci się wykorzystać kod podarunkowy iMemento, teraz zostało już tylko uzupełnić nasz kreator i wszystko gotowe!

- Po zalogowaniu w naszym serwisie ukazuje Ci się panel użytkownika. Możesz w nim dokupić kolejne usługi oferowane przez iMemento i zarządzać tymi, które już zakupiłeś:
- W zakładce „Twoje wspomnienia” możesz dokupić nowe wspomnienie, lub w każdej chwili dowolnie edytować już opublikowane przez siebie wpisy.
- W zakładce „Twoje kody QR” możesz dokupić nowe grawerowane kody QR, lub w każdej chwili dowolnie edytować ustawienia i zastosowanie istniejących już kodów.
- W zakładce „Twoje drzewa genealogiczne” możesz dokupić i uzupełnić nowe, lub w każdej chwili dowolnie edytować już opublikowane przez siebie drzewa genealogiczne.
- W zakładce „Twoje Płatności” Wyświetlają Ci się wszystkie transakcje wykonywane przez Ciebie w naszym serwisie.
- A jeśli chcesz zmienić hasło do swojego konta to robisz to w zakładce „Zmiana hasła”.

Po zakupieniu wspomnienia w naszym serwisie przejdź do panelu użytkownika klikając przycisk „Twoje konto” Następnie w panelu wejdź w zakładkę „Twoje wspomnienia”. Automatycznie utworzyło się w nim puste wspomnienie, które teraz możesz w każdej chwili dowolnie uzupełniać i edytować. Nasz kreator składa się z czterech kroków. W tym poradniku objaśnimy każdy z nich po kolei:

- W pierwszym kroku musisz podać podstawowe dane zmarłego, jak na przykład imię i datę urodzenia. W rubryce adres cmentarza możesz nic nie wpisywać, podać tylko adres cmentarza, lub dokładny adres wewnętrzny jak na przykład ”Cmentarz parafialny Najświętszej Marii Panny w Krakowie, aleja A, sektor H". Jeśli mamy możliwość to możemy nawet wkleić współrzędne geograficzne, dzięki czemu GPS będzie mógł poprowadzić prosto pod samo miejsce pochówku.
- Datę urodzenia i śmierci możesz wpisać z klawiatury, lub wykorzystać wbudowany kalendarz.
- Po uzupełnieniu wszystkich danych przejdź do następnego kroku używając przycisku „Zapisz postęp i przejdź dalej”.
- W tym kroku możesz dodać do wspomnienia wybrane zdjęcia i filmy. Przesyła się je klikając w napis „kliknij aby dodać zdjęcia i filmy”.
- Jedno z wgranych zdjęć możesz ustawić jako zdjęcie główne, czyli coś w rodzaju zdjęcia profilowego. Aby to zrobić należy kliknąć „Ustaw jako główne” pod wybranym zdjęciem.
- Po wgraniu multimediów możesz przejść dalej.
- W tym kroku możesz dodać treść wspomnienia. Jednak jeśli chcesz aby po zeskanowaniu kodu ukazywały nam się tylko multimedia, jak wybrane zdjęcia i filmy, to pozostaw tę sekcję pustą. Jeśli chcesz dodać treść to polecamy nasz poradnik tłumaczący jak to zrobić. Po ewentualnym wprowadzeniu treści przechodzisz do ostatniego kroku – ustawień.
- Najpierw możesz wybrać czy chcesz zabezpieczyć wspomnienie hasłem, jest to opcja dla osób robiących wspomnienie bardziej dla siebie i rodziny i nie życzących sobie aby obcy mieli do niego wgląd. - Wybranie opcji „Zablokuj możliwość wyszukiwania w wyszukiwarce na stronie” sprawi, że nikt poza osobami, którym bezpośrednio wysłałeś link do wspomnienia, lub zeskanowały kod QR na nagrobku, nie będzie miał możliwości zobaczyć twojego wspomnienia.
- Jeśli zaznaczysz opcję „Zablokuj możliwość dodawania do drzewa genealogicznego” to twoje wspomnienie nie będzie łączyło się z wpisami w żadnym drzewie genealogicznym dotyczącymi tej samej osoby, zaznaczanie tej opcji jest nie zalecane jeśli planujesz utworzyć drzewo genealogiczne na tym portalu.
- Wirtualne znicze to usługa pozwalająca symbolicznie zapalić znicza online przy odwiedzeniu wspomnienia, liczba płonących zniczy wyświetla się przy wspomnieniu, chyba że zaznaczysz opcję wyłączenia ich.
- Następnie możesz nałożyć filtr na zdjęcie główne, który sprawi, że stanie się ono czarno-białe.
- Wpisy w księdze gości są widoczne na wspomnieniu w osobnej zakładce. Jest to miejsce gdzie odwiedzający mogą zostawić kilka słów od siebie odwiedzając wspomnienie. Spokojnie, masz wgląd w te wpisy i możesz w każdej chwili usunąć pojedynczy wpis, lub całkowicie wyłączyć tę funkcję.

- Gotowe!

Drzewo genealogiczne iMemento

Po zakupieniu drzewa genealogicznego w naszym serwisie przejdź do panelu użytkownika klikając przycisk „Twoje konto”. Następnie w panelu wejdź w zakładkę „Twoje drzewa genealogiczne”. Automatycznie utworzyło się w nim puste drzewo, które teraz możesz w każdej chwili dowolnie uzupełniać. Aby rozpocząć tworzenie drzewa kliknij napis „Przejdź do edycji” i ustal nazwę drzewa. Będzie ona widoczna tylko dla Ciebie i pozwoli odróżnić od siebie drzewa w panelu w przypadku kupna więcej niż jednego w przyszłości. Poniżej znajduje się opcja zabezpieczenia hasłem, tak aby Twoje drzewo odwiedzić mogły tylko osoby, które otrzymały je od Ciebie. Zobaczysz tam również opcję zablokowania łączenia drzewa z drzewami innych użytkowników. Nie zalecamy blokowania tej funkcji – jest to nasza najbardziej innowacyjna funkcja pozwalająca szybko łączyć rodzinny i tworzyć bardzo rozlegle drzewa. Następnie:
- Klikasz przycisk „Przejdź do edytowania drzewa genealogicznego”.
- Automatycznie utworzyła się pierwsza osoba, od której zaczniesz tworzenie swojego drzewa. Najedź na ikonę ołówka aby zmienić dane pierwszej osoby na dane prawdziwego członka twojej rodziny, od którego chciałbyś zacząć tworzenie swojego drzewa. Pole „Zaznacz jeśli jest to główna osoba ” zaznaczaj jeśli jest to przodek najwyżej w drzewie, inaczej najstarszy, lub jeśli jest to osoba, od której będziesz tworzył osobną odnogę rodziny. Przy dodawaniu kolejnych osób w głównej linii rodziny, to pole powinno nie być zaznaczone.
- Jeśli jest to osoba, której wspomnienie jest już w naszym serwisie, to najedź myszką na rubrykę „przeszukaj bazę osób” i wpisz jej imię i nazwisko, następnie z listy, która się wyświetli wybierz tę osobę. Po wybraniu wszystkie dane uzupełnią się same i zostanie dodana możliwość odwiedzenia wspomnienia tego bliskiego z poziomu drzewa genealogicznego.
- Jeśli w naszym serwisie niema jeszcze wspomnienia tej osoby, to kliknij niebieski przycisk „lub kliknij, aby wprowadzić całkiem nową osobę”, uzupełnij wszystkie jej dane w podanych rubrykach. W rubryce „lokalizacja nagrobka” możesz nic nie wpisywać, podać tylko adres bądź miejscowość, w której znajduje się cmentarz, lub dokładny adres wewnętrzny, jak na przykład: ”Cmentarz parafialny Najświętszej Marii Panny w Krakowie, aleja A, sektor H”. Jeśli masz możliwość to możesz nawet wkleić współrzędne geograficzne, dzięki czemu GPS będzie mógł poprowadzić prosto pod samo miejsce pochówku.
- Aby dodawać kolejne osoby postępujemy za każdym razem w następujący sposób:
1) przy istniejącej w naszym drzewie osobie klikamy ikonę plusa, wybieramy kogo chcemy dodać i klikamy rodzaj relacji.
2) Jeżeli czyjeś wspomnienie już istnieje w naszym serwisie to wyszukujesz tę osobę i dane same się uzupełniają. Jeśli jest to nowa osoba, to uzupełniasz dane ręcznie i klikasz „dodaj osobę”.
- dodajesz kolejnych członków rodziny w taki sam sposób. W przypadku wielu odnóg rodziny program sam będzie determinował linie rodzinne i czasowo ukrywał niektóre osoby aby drzewo było bardziej czytelne i przejrzyste. Aby zmienić stronę rodziny, która jest aktualnie wyświetlana klikamy w ikonę niebieskiego i różowego okienka w prawym górnym rogu pola odpowiadającego osobie, której stronę rodziny chcemy zobaczyć.
- Jeśli po przeczytaniu tego poradnika nadal masz pytania to zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego pod numer podany w zakładce „Kontakt”.

W przypadku, gdy chcesz połączyć ze sobą dwa różne drzewa genealogiczne to w zależności od rodzaju połączenia zalecamy dwie możliwości działania:
- Jeśli jest to połączenie małżeńskie dwóch nie zazębiających się rodzin, to skorzystaj z przycisku „Połącz drzewo genealogiczne z innym drzewem krewnych”, następnie wybierz z listy osobę, która będzie łączyła się z inną rodziną; na przykład węzłem małżeńskim.
- Teraz musisz podać nazwę drzewa jaką jego autor mu nadał i wybrać członka rodziny z tego drzewa, który będzie łączył się z twoją.
- Zostało wybrać typ relacji, jaka będzie ich łączyć
- Ukaże Ci się widok drzewa po złączeniu, jeśli wszystko gra to kliknij przycisku „Akceptuj połączenie”
W Przypadku łączenia drzew, w których część rodziny już się pokrywa – na przykład z drzewem rodzinnym dalekich kuzynów – to skontaktuj się z nami, opisz które drzewa chcesz połączyć, a my zrobimy to za Ciebie!